Dzisiaj jest środa, 19 Lut 2020
Znajdujesz sie w:     Start
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa PDF Drukuj Email

Kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa należy do najstarszych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Świątynia jest obiektem zabytkowym.

W I połowie XIII wieku w Gardnie wybudowano kościół, była to budowla w stylu romańskim zbudowana z granitowych kwadr. W roku 1893 nastąpiła przebudowa świątyni.

Przed 1939 r. wejście do kościoła znajdowało się od strony południowej. Wieża była drewniana niska, wąska i stała w miejscu, gdzie obecnie jest główne wejście do kościoła.  W kościele znajdowały się organy, które ufundował właściciel Gardna Jonas, była również ambona. Teren wokół kościoła był otoczony kamiennym murem.
Po wojnie kościół miał tylko częściowo uszkodzony dach. Przez ponad 20 lat niszczał. Na msze chodzono do kościoła w Wełtyniu. Około 1973 zaczęto myśleć o odbudowie kościoła. Kiedy uporządkowano teren, odbywały się już msze, chociaż nie było jeszcze dachu. Kościół odbudowano dzięki staraniom proboszcza Wełtynia ks. Antoniego Chodakowskiego. Wybudowanie plebani wraz z salą katechetyczną to też jego zasługa. Oprócz  kościoła w Gardnie do swojej świetności powróciły świątynie w Kartnie (1984) i w Żelisławcu (1977), które należą do parafii Gardno.
Odbudowa świątyni nastąpiła dopiero w 1978 r. Wszystkie witraże zostały ufundowane przez mieszkańców Gardna. W dniu 9 maja 1978 r. kościół konsekrowano jako siedzibę parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajdują się dwie późnoromańskie figurki, które kiedyś zdobiły kościół w Gardnie.

Po podziale parafii Wełtyń i założeniu nowej w Gardnie pierwszym proboszczem  został ks. mgr Józef Hawrylewicz. Proboszczem był przez 22 lata od 7 I 1985 r. do  28 VII 2007 r. W ciągu tych lat wykonano wiele inwestycji. W Gardnie poprawiono dach, wykonano chodnik przed kościołem, postawiono nową dzwonnicę, dokonano konserwacji rynien, zakupiono nowy krzyż ołtarzowy, lichtarze, ornaty, alby, welon i lektorium. Natomiast na plebani wykonano odgromnienie i gruntownie sprawdzono stan instalacji elektrycznej. Także w kościołach w Żelisławcu i Kartnie, należących do parafii Gardno, wiele się zmieniło: położono nowy dach (Kartno), odbudowano mur kościelny oraz odrestaurowano dwa wejścia na plac kościelny (Żelisławiec). Podobnie jak w kościele parafialnym również tutaj zakupiono nowe krzyże ołtarzowe, tabernakulum, puszki i kielichy z patenami.
Najważniejszym wydarzeniem było przejęcie od władz samorządowych gminy Gryfino przedszkola w Wysokiej Gryfińskiej i przystosowanie tych pomieszczeń do odprawiania Mszy św. 
Obecnie proboszczem jest ks. mgr Tadeusz Lipiński.  W sierpniu 2010 r. na kościele została położona nowa dachówka. Od września 2011 r. trwa remont kościoła.

Przydrożne krzyże w Gardnie

Remont kościoła wrzesień 2011 r. - styczeń 2012 r.

23 kwietnia 2012 r.

25 kwietnia 2012 r. o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Gardnie odprawiona została uroczysta Msza Święta z okazji 30-lecia święceń kapłańskich księdza proboszcza Tadeusza Lipińskiego.

14 października 2012 r. Remont Kościoła.

04 czerwca 2015 r. Boże Ciało

30 maja 2018 r.