Dzisiaj jest środa, 19 Lut 2020
Znajdujesz sie w:     Start Szkoła
Szkoła PDF Drukuj Email

Przedwojenna niemiecka szkoła była ośmioklasowa, w której uczył jeden nauczyciel. Klasa pierwsza uczyła się tylko jedną godzinę dziennie. Starsze dzieci uczyły się od rana, a później ustępowały miejsca młodszym. Przechodziły wtedy do innej klasy i odrabiały zadane im prace domowe. Nauczyciel kontynuował zaś pracę z młodszymi uczniami. W zimie trudno było wysiedzieć w nieogrzanych klasach szkolnych. Wszyscy przenosili się wtedy do „warsztatów", bo tam był piec i było cieplej.W lecie dzieci uczyły się na świeżym powietrzu, w cieniu drzew. Siadywały wtedy na ławkach, a nauczyciel zadawał ćwiczenia każdemu dziecku indywidualnie.

Polska szkoła powstała w 1956r. Była jednooddziałowa do której uczęszczali uczniowie klas I-IV. Było 38 uczniów a uczyła ich p. Maria Rutkowska, która jednocześnie była kierownikiem szkoły. Zajęcia odbywały się w zaadaptowanej świetlicy PGR. W 1957 r. uczniowie uczyli się w dwóch oddziałach. Klasy I-II jeden oddział i III-IV drugi oddział. W roku szkolnym 1958/59 do szkoły uczęszczali uczniowie klasy V. Powstały trzy oddziały. Klasa I - pierwszy, klasy II-III - drugi i klasy IV-V - trzeci. Zajęcia prowadziło dwoje nauczycieli: p. Maria Rutkowska i p. Jan Rutkowski. We wrześniu 1959r. była to już szkoła siedmioklasowa, gdzie zajęcia odbywają się w klasach łączonych II-III, IV-V, VI-VII. Klasa I uczyła się osobno.  Pracę w szkole rozpoczęła p. Bogumiła Chmiel. W 1960 r. szkołę opuszczają pierwsi absolwenci.

W  r.szk. 1965/66  stanowisko kierownika szkoły  objęła p. Anna Świtkowska. 7 lutego 1966 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny z 4 salami lekcyjnymi. W następnym roku szkolnym szkoła stała się placówką ośmioklasową. Kolejny rok szkolny to zmiana kierownika szkoły.  Zostaje nim p. Leon Bińkowski. Szkoła została wyposażona w instalację wodno-kanalizacyjną, urządzono boisko przyszkolne. Szkoła też otrzymała pierwszy telewizor. W 1968 r. piece zastąpiono centralnym ogrzewaniem. We wrześniu 1969 r.  kierownictwo w szkole objął p. Jan Bracki. Do szkoły uczęszczają dzieci z Gardna, Drzenina, Wysokiej Gryfińskiej i Chlebowa. W latach 1972 i 1973 następuje rozbudowa szkoły. Po stronie zachodniej powstają 4 sale lekcyjne. W roku szkolnym 1979/80  szkołą zaczęła kierować p. Maria Jastrzębska. Przez dwa następne lata trwały prace związane z przygotowaniami do nadania szkole imienia. W tym czasie został również zaprojektowany i wykonany Sztandar.

18 września 1982 r. odbyła się uroczystość nadania szkole im. Bohaterów Westerplatte z udziałem westerplatczyków p. Franciszka Bartoszaka, p. Wiktora Ciereszko, p. Bronisława Żuka i p. Stanisławy Górnikiewicz - znawczyni tematyki Westerplatte. 24 października 1984r rozpoczęto wykopy pod nowy budynek szkolny. Po czterech latach został oddany do użytku. Wówczas na jakiś czas została wyłączona stara część szkoły  w celu wyremontowania i modernizacji.

W roku szkolnym 1991/92 dyrektorem szkoły została p. Danuta Bus. W tym roku szkolnym wprowadzona została nowa skala ocen (1-niedostateczny, 2-mierny, 3- dostateczny, 4-dobry, 5 -bardzo dobry, 6-celujący).

We wrześniu 1994 r.  został oddany do użytku budynek, w którym mieści się biblioteka, świetlica, oddziały przedszkolne oraz stołówka, do której na obiady zaczęliśmy chodzić w styczniu 1995 r.  Po trzech latach szkoła powiększyła się o następny obiekt - salę gimnastyczną.  W tym samym roku szkoła wygrywa dwa komputery w konkursach: "Od wakacji do wakacji" i "Konkursie Wiedzy o Informatyce i Grach Komputerowych". Zostaje wygospodarowane pomieszczenie, w którym urządzono salę komputerową. Wrzesień 1998 r. to zmiany w szkolnictwie. Szkoła przekształcona zostaje w szkołę sześcioklasową, zlikwidowana została filia szkoły w Wełtyniu. W następnym roku dyrektorem szkoły zostaje p. Jolanta Majewska. W 2002 r. zostaje oddana do użytku sala komputerowa na 10 stanowisk uczniowskich. 
W roku szkolnym 2004/2005 dyrektorem zostaje p. Anna Frąckowiak-Kułdosz. Od tego roku uczniowie korzystają z porad logopedy.  W szkole wymienione zostaje centralne ogrzewanie węglowe na ogrzewanie olejowe. Wszystkie budynki zostają ocieplone. W styczniu 2006 zostaje otwarta druga sala komputerowa (sala z projektu "Pracownie komputerowe dla szkół".

2 października 2006 r. uroczyście obchodzono 50 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Gardnie.
W październiku 2006 biblioteka zostaje wyposażona w 4 komputery z projektu "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych". Rok szkolny 2007/2008 uczniowie rozpoczynają w jednakowych mundurkach z naszytym logo szkoły.
W lipcu i sierpniu 2008 został przeprowadzony remont stołówki szkolnej.

1 września 2008 powstał Zespół Szkół w Gardnie, w skład którego weszła sześcioletnia Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte oraz trzyletnie Gimnazjum. Dyrektorem została pani Anna Frąckowiak-Kułdosz. Corocznie w szkole odbywa się Gminny Konkurs Informatyczny. Do szkoły uczęszczają dzieci i młodzież z miejscowości: Gardno, Wełtyń, Drzenin, Chlebowo, Wysoka Gryfińska, Parsówek, Stare Brynki i Raczki. Spoza rejonu do  szkoły uczęszczają dzieci z: Żelisławca, Kartna, Binowa, Parsowa oraz Daleszewa.

1 czerwca 2010 r. zostało oddane do użytku boisko sportowe "Orlik".

Od 1 września 2017 r. Zespół Szkół został przekształcony w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte.

Z okazji Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w szkole został opracowany i realizowany przez dziesięć miesięcy projekt "Dziesięć kroków do Niepodległej". Przedsięwzięcie objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie Naukowego Koła matematyczno-przyrodniczego prowadzonego przez p. Jowitę Niewiarowską i p. Annę Kramek-Szubert, wzięli udział w konkursie Naukowa Szkoła Ignacego w programie "Być jak Ignacy - Rozpalamy Promień Wiedzy" i zajęli pierwsze miejsce w województwie zachodniopomorskim.

1 września 2018 r. stanowisko dyrektora szkoły zostało powierzone pani Agnieszce Sudakow.

9 listopada 2018 r. podsumowano działania podjęte w ramach projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej”, nad którym Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronaty honorowe sprawowali Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy poświęconej realizacji projektu. Przy szkole zasadzono Dąb Niepodległości, oraz zakopano kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki, dokumenty, życzenia dla Ojczyzny, listy do przyszłych pokoleń. Włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej” punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystości zakończyła inscenizacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli.

20 listopada 2018.r trzyosobowa reprezentacji szkoły, przygotowana przez panią Annę Kramek-Szubert, wzięła udział w finale XXIV edycji konkursu przyrodniczego ,,Znam Szczeciński Park Krajobrazowy - Puszcza Bukowa" w Kołbaczu. Honorowy patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorami konkursu  od wielu lat są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Nadleśnictwo Gryfino, Zespół Szkół w Kołbaczu i Gmina Stare Czarnowo. Celem konkursu jest między innymi: zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej Puszczy Bukowej, rozbudzanie zamiłowania i szacunku do przyrody, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów, a także wyłanianie talentów. Szkołę reprezentował zespół w składzie: Kacper Romuk, który zajął  I miejsce indywidualnie, Oliwia Okoń i Grzegorz Marciniak. Ostatecznie w rozgrywkach finałowych uczniowie naszej szkoły, zespołowo zajęli II miejsce .

Zdjęcia uczniów szkoły